Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Neden Ayvalık Zeytinyağı?

Ayvalık Zeytinyağını Neden Tavsiye Ediyoruz;

 

Ayvalık zeytinyağı sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da kendine has karakteristik lezzeti ile dünya sofralarında kendine yer bulmuştur. Ayvalık’tan Türkiye’ye mal olmuş anonim bir tespit vardır Dünyada en kaliteli zeytinyağlarının üretildiği üç bölge bulunmaktadır. Bunlar Edremit Körfezinin İncisi Ayvalık, İtalya Toscana ve Yunanistan Girit bölgeleridir.

Kaz Dağının adeta koruduğu körfez bölgesinin tamamına yakını asırlık zeytin ağaçları ile kaplıdır. Kuzeybatı rüzgârları Kazdağ'ının yüksek oksijenini, Kuzey rüzgârı ise çam ağaçları ile kaplı Kozak yaylasının oksijenini körfeze taşır. Ayvalık ta eksik olmayan poyraz, Kaz Dağlarındaki oksijeni ege denizinden Ayvalık’a taşırken yolda Ege Denizinin iyotunu da sırtlanarak bölgedeki ekosistem üzerine bırakır.

Yine bu bölgede beyaz yumuşak taşlı killi bir toprağı vardır. Bölge ürününü farklı kılan etmen toprağın mineral yapısının klorofil ile buluşan elverişli fotosentezi, Madra ve Kaz dağları ile yaratılan hava akımlarıdır. Bu özellikler birleşince körfez bölgesinin, özellikle Ayvalık bölgesinin zeytin ve zeytinyağının aromasılezzeti ve kendine has karakteristik bir tad ile damaklarda vazgeçilmez bir bağımlılık yapar. Sahip olduğu olumlu duyusal ve kimyasal özellikleri ürünün kalitesini uzun süre korumasını sağlar..(1)

Ayvalık Zeytinyağını neden tavsiye ediyoruz? Çünkü Ayvalık bölgesi müthiş ve benzersiz bir ekosisteme sahip.

 

 

Neden Ayvalık Zeytinyağı?

Burhaniye’den Ayvalık-Bergama ilçe sınırına kadar olan bölgede bacalı sanayiine rastlayamazsınız. (prina işletmesi hariç J ) Buda Zeytin ve zeytinyağını kalitesinde oldukça önemli bir etkendir.

Ayvalık’ta yaklaşık 2.600.000 zeytin ağacı var. Bu yörede ki ağaç yaşı ortalaması 200 yılıdır. Bölgedeki zeytin ağacı popülasyonun %80 i Ayvalık çeşidi zeytin ağaçlarıdır. Bu ağaçlar yüzyıllar önce "delice” denilen yabani zeytin ağaçlarından aşılanmıştır. 

 

Yukarıda saydığımız tüm bu etmenler Ayvalık`ta bir araya geldiğinde, eşsiz Ayvalık Zeytinyağı lezzetini ortaya çıkarıyor.

 

 

Neden Ayvalık Zeytinyağı?

Ayvalık’ta üretilen zeytinyağının önemli bir bölümü “Natürel Sızma” sınıfındadır.

Genel olarak tüm zeytinyağlarının yapılma yöntemi çok farklılık gösterse de, zeytinin türüne göre lezzeti ve tadı değişkenlik gösterir.

Natürel sızma zeytinyağını diğer türlerden ayıran en önemli özellik ise, herhangi bir (rafinasyon/saflaştırma) kimyasal ve ısıl işlem görmeden sadece sıkım işlemi ile doğal ve sızma zeytinyağına ulaşılıyor olmasıdır.

Ayvalık’ta üretilen zeytinyağının büyük bir bölümü ise natürel sızma zeytinyağı sınıfındadır.

Türk Gıda Kodeksi’ne göre belirlenen Zeytinyağı Sınıflandırmasında “Natürel Sızma Zeytinyağı doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan yağlar” olarak belirlenmiştir.

Ayvalık’ta doğal ve usulüne uygun şekilde toplanarak sıkılan zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının büyük bölümünde asit oranı 0,2 ile 0,8 aralığındadır. 

 

 

 

Neden Ayvalık Zeytinyağı?

 

Ayvalık Zeytinyağı, 2006 yılından beri Ayvalık Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’ne sahip Türkiye de ilk Zeytinyağı markasıdır.  Ayvalık zeytinciliğini ve zeytinyağı üretiminde üstün kalite özellikleri gösteren Ayvalık zeytin çeşidini koruma altına almak büyük önem taşıdığı için Ayvalık Ticaret Odası, uzun bir çalışma sürecinin ardından, 2007 yılında Türk Patent Enstitüsü’nden "Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi Ürün İşaretlemesi”ni aldı. Bu, yalnızca Ayvalık yöresinde üretilmiş, Ayvalık çeşidi zeytinlerden elde edilen zeytinyağlarının "Ayvalık Zeytinyağı” coğrafi menşei işaretini taşıyabileceği anlamına gelir.

 

Neden Ayvalık Zeytinyağı?

Çünkü Tüketici “Ayvalık” la aldatılıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdada tağşiş listelerinde teşhir edilen ürünler arasında Taklit ve Tağşişte ilk sırada kaliteli yağı ile bilinen “Ayvalık” ile aldattıkları dikkat çekiyor. Sahte zeytinyağı üreten firmaların tüketiciyi, kalitesiyle bilinen “Ayvalık zeytinyağı” adını kullanarak aldatıyorlar. (2)

 

 

(1)   T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

(2)   Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı