Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Satın Alma Kuralları ve İade Koşulları

Aşağıda sitemizde satışını yaptığımız çeşitli doğal gıda, sağlık ve bakım ürünlerinin alımına ilişkin sözleşme yer almaktadır. Serdem Zeytincilik bu sözleşme gerekliliklerine uymak zorundadır.

1. TARAFLAR

Serdem Zeytincilik(iş bu protokolde kısaca "Serdem Zeytincilik" olarak anılacaktır) ile diğer tarafta ürünleri satın alma yoluyla talep edecek olan şahıs veya şirket (bundan böyle MÜŞTERİ olarak anılacaktır) arasında yapılmış bir sözleşmedir.

2. SÖZLEŞMENİN KONUSU

a) Serdem Zeytincilik’in tedarik ettiği doğal, fıtrata uygun tüm ürünlerin (Bundan sonra " Ürünler" olarak anılacaktır.) tüketiciye ulaştırılması için Serdem Zeytincilik ile MÜŞTERİ arasında yapılmış sözleşmedir.

b) Sipariş formunda belirtilen e-posta adresiniz, tebligat adresi olarak kabul edilir.

c) Bu sözleşme 8 ana madde olarak düzenlenmiştir. Bu sözleşme, Ürünlerin satın alınması sırasında, Serdem Zeytincilik ile MÜŞTERİ arasındaki ilişkiyi düzenler.

3. SÖZLEŞMENİN SÜRESİ

Bu sözleşme, MÜŞTERİNİN www.serdemzeytinyaglari.com sitesi üzerinden Ürünlerin siparişini vermesiyle başlar, seçtiği sepetteki ürünleri gerek havale ile gerekse kapıda ödeme seçeneği kullanarak ödemesi ile devam eder ve anlaşmalı kargo firmasının ilgili Ürünleri adresine ulaştırmasıyla da sona erer.

4. ÜCRET ve   ÖDEMELER

Sözleşmeye konu olan ilgili Ürünlerin ücretleri, satın alınılacak ilgili ürünlerin sayfalarında belirtilmiştir. Sipariş esnasında o anki bedeller üzerinden hesaplama yapılır ve MÜŞTERİ'NİN bu ücreti sözleşme süresinde belirtildiği üzere (banka havalesi ya da kapıda ödeme ile) alınır ve böylelikle stokta bulunması veya tedarik edilmesi süresine göre kurye ile teslim edilir. Bu bedel ödemenize ek olarak ilave edilecektir.

5. TARAFLARIN HAK VE SORUMLULUKLARI

a. MÜŞTERİ, Ürünleri satın almasıyla birlikte kullanma hakkına sahip olur. Dolayısıyla MÜŞTERİ, Ürünlerin yanlış tüketimi kaynaklı oluşabilecek rahatsızlıklardan Serdem Zeytincilik'i sorumlu tutamaz.

b. MÜŞTERİ, aldığı Ürünlerin T.C. yasalarına uygun olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Bu sebeple oluşturulacak aksaklıklardan Serdem Zeytincilik hiçbir sorumluluk kabul etmeyecektir.

 6. İADE ve Değişim KOŞULLARI

a) Serdem Zeytincilik, siparişi verilen tüm Ürünleri gönderi esnasında, tazeliğini ve son kullanma tarihlerini kontrol edip, hijyenik koşullarda en sağlıklı yöntemlerle paketleyerek kargoya teslim edilmeye hazır hale getirecektir.

b) MÜŞTERİ, Ürünlerinin eline geçmesinden sonra eğer ürün yolda bozulmuşsa ya da kurye kaynaklı kırılıp tahribata uğramışsa geri iade etme hakkını saklı tutacaktır.

Market alışverişlerinde ürün değişimi nasıl yapılır?

Oluşturduğunuz ve ödemesini kapıda nakit ya da kapıda kredi kartı olarak seçtiğiniz siparişleriniz için teslimat sırasında yapmak istediğiniz iptallerde POS cihazı veya dağıtım görevlisi tarafından anında iade işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sipariş teslimatından birkaç gün sonra yapılacak iptaller için de aynı işlem uygulanmaktadır. Almış olduğunuz ürünün ambalajını açmadan / tahrip etmeden / bozmadan, ürünü kullanmadan teslim tarihinden itibaren yedi (7) günlük süre içinde teslim aldığınız şekli ile iade edebilirsiniz. Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Ambalajı açılmış, kullanılmış, tahrip edilmiş vesaire şekildeki ürünlerin iadesi kabul edilmez. Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma vb. durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.

CAYMA HAKKI 

ALICI, sipariş konusu ürünün aşağıdaki maddede sayılan ürünlerden olmaması şartıyla; kendisine veya gösterdiği adresteki kişi/kuruluşa tesliminden itibaren 14 (ondört) gün içinde cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanılması için aynı süre içinde SATICI’ya e-posta ya da telefon bildirimde bulunulması ve kendisine teslim edilen Ürün'e ilişkin fatura aslının iadesi zorunludur. ALICI, cayma bildirimini SATICI'ya yönelttiği tarihten itibaren 10 (on) gün içerisinde ürünü SATICI'ya geri göndermek zorundadır. Cayma hakkına ilişkin ihbarın ulaşmasını takip eden 14 (ondört) gün içinde Ürün bedeli ALICI'ya iade edilir. Cayma hakkı nedeni ile iade edilen ürünün, kargo ücreti SATICI tarafından karşılanır.

CAYMA HAKKI KULLANILMAYACAK ÜRÜNLER

Yönetmeliği'nin 15. maddesi gereğince; çabuk bozulabilen ve/veya son kullanma tarihi geçebilecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan ürünlerden iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünlerde cayma hakkı kullanılamaz.